• Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Dębno
    im. Antoniego Dobrowolskiego
  • Biuletyn Informacji Publicznej
  • ZBC
Drukuj KRONIKI - ŚWIADKOWIE CZASU

 

   25 października 2018 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Dębno im. Antoniego Dobrowolskiego, odbyło się otwarcie wystawy kronik placówek oświatowych Miasta i Gminy Dębno pt. „Kroniki świadkowie czasu” zorganizowanej przez Związek Nauczycielstwa Polskiego w 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

   Otwarcie swoimi osobami zaszczycili: Adam Zygmunt - prezes Okręgu Zachodniopomorskiego ZNP, Jan Knapik - zastępca burmistrza Dębna przewodniczący RM Paweł Chrobak, Adam Kaczmarczyk - zastępca przewodniczącego RM, Krystyna Zioła - przewodnicząca Komisji Oświaty Kultury i Zdrowia, byli prezesi Oddziału ZNP w Dębnie, dawni i obecni dyrektorzy placówek oświatowych, ks. Henryk Łącki - dyrektor Placówek Salezjańskich.

   Podczas wystawy można obejrzeć 163 woluminy kronik, wśród nich najstarsze z 1 września 1945 ze Szkoły Podstawowej w Sarbinowie, Różańsku oraz inne z 1946 roku, kiedy to tworzono oświatę na tzw. ziemiach odzyskanych, aż do dzisiaj i zauważyć zmieniające się warunki pracy nauczyciela i ucznia.

   Wśród wielu woluminów znajdują się kroniki nieistniejących już szkół jak w Dolsku, Dargomyślu, i Domu Dziecka. Można obejrzeć również kroniki placówek niepublicznych, które również działają w Dębnie i Barnówku prowadzone przez księży Salezjanów i stowarzyszenia oświatowe. Do przedstawienia swoich kronik zaprosiliśmy Dębnowski Ośrodek Kultury, placówki pracujące z niepełnosprawnymi jak: Warsztat Terapii Zajęciowej, Regionalną Placówkę Opiekuńczo - Terapeutyczną, która przez wiele lat była Domem Dziecka oraz Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Dębnie, w której odbywa się wystawa.

Wielu z Państwa w kronikach znajdą swój kawałek życia oraz własną historię.

Zapraszam do oglądania wystawy, która potrwa do 31 października br. w godz. od 10.00 do 17.00.

 

Irena Borysewicz

Prezes oddziału ZNP