Drukuj Publikacja Andrzeja Dobrowolskiego pt. "Adam Jakuszko - polityk działacz społeczny, mecenas kultury i sportu"

Adam Jakuszko, polityk działacz społeczny, mecenas kultury i sportu

Okładka pierwsza strona Publikacja Andrzeja Dobrowolskiego pt. Adam Jakuszko - polityk działacz społeczny, mecenas kultury i sportuOkładka ostatnia strona. Publikacja Andrzeja Dobrowolskiego pt. Adam Jakuszko - polityk działacz społeczny, mecenas kultury i sportuStrona tytułowa, Publikacja Andrzeja Dobrowolskiego pt. Adam Jakuszko - polityk działacz społeczny, mecenas kultury i sportuAdam Jakuszko, polityk działacz społeczny, mecenas kultury i sportu

W styczniu 2021 r. ukazaÅ‚a siÄ™ publikacja autorstwa dÄ™bnowskiego regionalisty Andrzeja Dobrowolskiego przedstawiajÄ…ca dziaÅ‚alność wieloletniego dyrektora NZPOW Adama Jakuszki. ZostaÅ‚a wydana przez BibliotekÄ™ PublicznÄ… Miasta i Gminy w DÄ™bnie im. Antoniego Dobrowolskiego w ramach DÄ™bnowskiej Biblioteczki nr 24-2020. Adam Jakuszko na staÅ‚e wpisaÅ‚ siÄ™ w historiÄ™ naszego miasta – DÄ™bna. UrodziÅ‚ siÄ™ w osadzie Åšliszcz w 1920 r., należaÅ‚ do rocznika Kolumbów. Rodzina przybyÅ‚a do Polski w 1922 r., wraz z niÄ… Adam i zamieszkaÅ‚a w Terespolu. w DÄ™bnie pracÄ™ zawodowÄ… rozpoczÄ…Å‚ w 1949 r. i zostaÅ‚ kierownikiem Fabryki Przetworów. Później peÅ‚niÅ‚ funkcjÄ™ dyrektora NadodrzaÅ„skich ZakÅ‚adów Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego. DoprowadziÅ‚ je do rozkwitu wprowadzajÄ…c nowe technologiÄ™ i rozwijajÄ…c produkcjÄ™. NZPOW byÅ‚y znane w caÅ‚ej Polsce. Adam Jakuszko to nie tylko dyrektor, ale również spoÅ‚ecznik, mecenas kultury i sportu, za swojÄ… dziaÅ‚alność zawodowÄ… i spoÅ‚ecznÄ… byÅ‚ wybrany posÅ‚em na Sejm II kadencji (1957-1961). To z jego inicjatywy i zaÅ‚ogi NZPOW zostaÅ‚ wybudowany przy ulicy DaszyÅ„skiego OÅ›rodek Kultury i Sportu. w nim byÅ‚a widownia ze scena, kawiarnia, biblioteka, sale klubowe, prysznice dla piÅ‚karzy i szatni. Wybudowano również kompleks boisk: do piÅ‚ki nożnej, siatkówki, koszykówki, tenisa ziemnego oraz amfiteatr. Obiekt kulturalno-sportowy uroczyÅ›cie oddano do użytku na 1000-lecie PaÅ„stwa Polskiego w 1966 r. MieszkaÅ„cy DÄ™bna potocznie nazywali obiekt Jakuszkowo. w czerwcu 1972 r. odbyÅ‚a siÄ™ w DÄ™bnie sesja pt. „1000 lat dziejów oręża polskiego”. Za wspóÅ‚udziaÅ‚ w organizacji w/w imprezy otrzymaÅ‚ gorÄ…ce podziÄ™kowania od wÅ‚adz wojewódzkich i OkrÄ™gowego ZwiÄ…zku Filatelistycznego za pomoc w przygotowaniu Wystawy Filatelistycznej „Cedynia 972-1972”. PracÄ™ zawodowÄ… zakoÅ„czyÅ‚ w Drezdenku. Nie byÅ‚by sobÄ… tam również, gdyby nie pracowaÅ‚ spoÅ‚ecznie na rzecz Å›rodowiska lokalnego. w Drezdenku peÅ‚niÅ‚ fikcjÄ™ radnego Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gorzowie. w 1986 r. otrzymaÅ‚ wysokie odznaczenie paÅ„stwowe - Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

BPMiG w Dębnie