Drukuj Historia "Kresów" w trylogii Stanisława Srokowskiego

Historia „Kresów” w trylogii StanisÅ‚awa Srokowskiego

W dn. 14 wrzeÅ›nia br. w Bibliotece Publicznej odbyÅ‚y siÄ™ dwa ciekawe spotkania autorskie ze znanym pisarzem, poetÄ…, prozaikiem, krytykiem i publicystÄ… StanisÅ‚awem Srokowskim. Pierwsze skierowane do mÅ‚odzieży licealnej, natomiast drugie popoÅ‚udniowe do czytelników dorosÅ‚ych.

StanisÅ‚aw Srokowski urodziÅ‚ siÄ™ na „Kresach” tj.  w woj. tarnopolskim,  po ewakuacji w 1945 r. osiedliÅ‚ siÄ™ w Mieszkowicach, gdzie ukoÅ„czyÅ‚ szkoÅ‚Ä™ podstawowÄ…. NastÄ™pnie byÅ‚ uczniem Liceum OgólnoksztaÅ‚cÄ…cego w DÄ™bnie Lubuskim. W roku 1960 ukoÅ„czyÅ‚ WSP w Opolu, potem pracowaÅ‚ w Legnicy jako nauczyciel. Po wydarzeniach marcowych w 1968 r. zostaÅ‚ zmuszony do opuszczenia szkoÅ‚y, zamieszkaÅ‚ we WrocÅ‚awiu, gdzie pracowaÅ‚ m.in. jako dziennikarz. W stanie wojennym zostaÅ‚ wyrzucony z redakcji, blisko dwa lata byÅ‚ bezrobotny. W latach 1990–1993 wykÅ‚adaÅ‚ na Uniwersytecie WrocÅ‚awskim. ByÅ‚ aktywnym uczestnikiem dziaÅ‚aÅ„ na rzecz odnowy spoÅ‚ecznej i politycznej. ZaÅ‚ożyÅ‚ Solidarność w redakcji „WiadomoÅ›ci”, byÅ‚ doradcÄ… NSZZ Solidarność we WrocÅ‚awiu oraz rzecznikiem prasowym zwiÄ…zku.

W swoich ostatnich powieÅ›ciach III części trylogii: UkraiÅ„ski kochanek (2008), Zdrada (2009) i  Åšlepcy idÄ… do nieba (2011), nawiÄ…zuje do wydarzeÅ„ z 1943 roku, kiedy to ziemie wschodnie II Rzeczpospolitej ogarnęła fala ludobójstwa, dokonywanego przez ukraiÅ„skich nacjonalistów na Polakach.

Zarówno na spotkaniu z mÅ‚odzieżą jak i z dorosÅ‚ymi czytelnikami pisarz dzieliÅ‚ siÄ™ wydarzeniami i przeżyciami opisanymi we wspomnianej już 3 - częściowej trylogii. SÄ… to powieÅ›ci oparte na dokumentach, pisarz dotarÅ‚ do licznych relacji Å›wiadków tamtych wydarzeÅ„, które wkomponowaÅ‚ w treść książek.

Autor opowiadaÅ‚ o poczÄ…tkach swojej twórczoÅ›ci m.in.: ,, …Pierwszy wiersz napisaÅ‚em tu w DÄ™bnie, i to on pociÄ…gnÄ…Å‚ mnie do twórczoÅ›ci literackiej…”. MÅ‚ody pisarz wspominaÅ‚ szkoÅ‚Ä™ licealnÄ… w DÄ™bnie, w której dziaÅ‚aÅ‚y w latach 50-tych dwie podziemne organizacje antykomunistyczne zaÅ‚ożone przez starszych kolegów.

W 2011 ukazaÅ‚ siÄ™ artykuÅ‚ do „Naszego Dziennika” pt. „Zapomniani chÅ‚opcy z DÄ™bna” S. Srokowskiego opisujÄ…cy dziaÅ‚alność tych organizacji. „ … Mieli po siedemnaÅ›cie, osiemnaÅ›cie lat. Poszli w Å›lady Szarych Szeregów, cichociemnych i swoich ojców z AK. Nie chcieli żyć w Polsce zniewolonej stalinowskim terrorem…”

WiÄ™kszÄ… część spotkania autor trylogii kresowej poÅ›wiÄ™ciÅ‚ historii i kulturze polskich kresów:  ich wielokulturowoÅ›ci,  zróżnicowaniu mieszkaÅ„ców pod wzglÄ™dem narodowym, jÄ™zykowym i religijnym. MówiÅ‚ także o dzisiejszych stosunkach polsko - ukraiÅ„skich, które należy rozumieć
 z perspektywy „kresów”. PrzedstawiÅ‚ także sytuacje Polaków w latach II wojny Å›wiatowej zamieszkujÄ…cej te tereny, a zwÅ‚aszcza zbrodnie ludobójstwa (ponad 200 tyÅ›. Polaków) dokonane w 1943 r. przez ukraiÅ„skich nacjonalistów dowodzonych przez Stefana Bandere,  którego wÅ‚adze ukraiÅ„skie kreujÄ… obecnie na  bohatera narodowego. Autor opowiedziaÅ‚ także o pozytywnych cechach UkraiÅ„ców, m.in. jak jego rodzina uniknęła Å›mierci dziÄ™ki odważnej postawie Ukrainki, która przestrzegÅ‚a rodzinÄ™ pisarza przed planowanymi mordami w 1943 r. i zapewniÅ‚a schronienie u siebie domu.

WÅ›ród przybyÅ‚ych goÅ›ci na spotkanie przyjechaÅ‚o kilkoro dawnych kolegów szkolnych pisarza m. in. MichaÅ‚ Lipka zdolny malarz, autor licznych obrazów sakralnych w koÅ›cioÅ‚ach.

Spotkania byÅ‚y dla uczestników żywÄ… lekcjÄ… historii, szczególnie dla mÅ‚odego pokolenia, które poszukuje uniwersalnych zasad i wartoÅ›ci w życiu, prawdy, wolnoÅ›ci, sprawiedliwoÅ›ci oraz pragnie poznać wÅ‚asne dzieje nie tylko z podrÄ™czników historii, ale także z relacji naocznych Å›wiadków tamtych wydarzeÅ„.

K.S.

Galeria zdjęć - klik