Drukuj KSIĄŻNICA DĘBNOWSKA 1 miejsce w województwie zachodniopomorskim 17 miejsce w Polsce

DÄ™bnowska biblioteka liderem województwa zachodniopomorskiego

Po raz drugi Instytut Książki razem z „RzeczpospolitÄ…" zorganizowaÅ‚ ranking bibliotek. Biblioteka z DÄ™bna zajęła wysokie 17 miejsce oraz okazaÅ‚a siÄ™ najlepsza wÅ›ród placówek w województwie zachodniopomorskim.

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w DÄ™bnie mieÅ›ci siÄ™ w zabytkowej, odrestaurowanej willi. Posiada pięć filii w: DÄ™bnie (przy parafii Å›w. Ap. Piotra i PawÅ‚a), Cychrach, DargomyÅ›lu, RóżaÅ„sku i Warnicach. Zbiory wszystkich placówek wynoszÄ… nieco ponad 95 tys. woluminów,
w tym 27,2% to nowe książki nabyte w ciÄ…gu ostatnich 10 lat. W ostatnim roku zakupiono 2734 pozycje. W 2011 roku dużym zainteresowaniem wÅ›ród czytelników cieszyÅ‚y siÄ™ różnorodne biografie, w nastÄ™pnej kolejnoÅ›ci powieÅ›ci podróżnicze, fantastyka, literatura faktu, historia. - Podstawowymi kryteriami doboru ksiÄ™gozbioru sÄ… m.in.: rozpoznane zainteresowania czytelnicze, aktualnie obowiÄ…zujÄ…ce zestawy lektur szkolnych,  popularyzowane przez media nowoÅ›ci wydawnicze – mówi Janina Tylman, dyrektor biblioteki. W bibliotece dostÄ™pnych jest 67 tytuÅ‚ów czasopism, w tym 10 dla dzieci i mÅ‚odzieży.

Pozytywnie w rankingu oceniono również dostÄ™pność w bibliotece zbiorów dla osób niewidzÄ…cych i niedowidzÄ…cych oraz książek mówionych. - Obserwujemy coraz wiÄ™ksze zainteresowanie książkÄ… mówionÄ…. SiÄ™gajÄ… po nie zarówno mÅ‚odzi jak i starsi czytelnicy, dlatego w 2011 roku zakupiliÅ›my 77 tytuÅ‚ów audiobooków o zróżnicowanej tematyce z literatury popularno – naukowej i piÄ™knej, dla dzieci mÅ‚odszych, a także dla starszych lektury szkolne – mówi dyrektor dÄ™bnowskiej placówki.

DÄ™bnowska książnica gromadzi ponadto materiaÅ‚y audiowizualne, widokówki, obrazy, rÄ™kopisy, materiaÅ‚y elektroniczne. W gÅ‚ównej palcówce funkcjonuje dziaÅ‚ zbiorów regionalnych, gdzie można skorzystać z aktualnych i archiwalnych informacji dotyczÄ…cych DÄ™bna, gminy i regionu. DziaÅ‚ajÄ… tu trzy Dyskusyjne Kluby Książki, w tym jeden mÅ‚odzieżowy.

Biblioteka jest w peÅ‚ni zinformatyzowana. Posiada wÅ‚asnÄ… stronÄ™ internetowÄ…, katalog internetowy z dostÄ™pnym w 80% ksiÄ™gozbiorem, a czytelnicy majÄ… elektronicznÄ… kartÄ™ bibliotecznÄ…. Placówka oferuje za darmo internet i możliwość skorzystania z komputerów. Pracownicy pomagajÄ… w wyszukiwaniu informacji na temat różnych instytucji, a także w redagowaniu listów motywacyjnych i CV. W 2011 roku realizowano kursy komputerowe dla seniorów. – UczestniczyliÅ›my też w programie Biblioteka+ oraz w programie „Akademia Orange dla Biblioteki” w ramach którego pozyskaliÅ›my dotacjÄ™ finansowÄ… w wys. 3100 zÅ‚ – wymienia Janina Tylman.

Wachlarz imprez organizowanych przez placówkÄ™ jest imponujÄ…cy.  SÄ… to wystawy, spotkania autorskie, wieczory literackie, liczne konkursy, przedstawienia teatralne. Placówka szeroko wspóÅ‚pracuje ze Å›rodowiskiem szkolnym, przedszkolnym oraz stowarzyszeniami.  Promuje nie tylko czytelnictwo, ale również mÅ‚odych twórców
i regionalistów. Prowadzi też dziaÅ‚alność wydawniczÄ….

Wysoko w rankingu oceniono poziom finansowania działalności biblioteki przez samorząd.
W 2011 roku gmina przeznaczyła 1,1 mln złotych na ten cel, co stanowi 1,7 proc. budżetu.
W rankingu Å›rednia wyniosÅ‚a 1,1 proc, co jest nieco wyższym wskaźnikiem niż przeciÄ™tnie w Polsce (0,7 proc.).

Jak czytamy na stronie internetowej Instytutu Książki: „W rankingu doceniani sÄ… ci, dla których dobrze dziaÅ‚ajÄ…ca biblioteka gminna jest najlepszym Å›wiadectwem dbaÅ‚oÅ›ci samorzÄ…du
o zapewnienie Å‚atwego i bezpÅ‚atnego dostÄ™pu do kultury, wiedzy i nowych mediów”.

Ranking powstaÅ‚ na podstawie ankiet przesÅ‚anych do wszystkich gmin wiejskich i miejsko-wiejskich oraz miast majÄ…cych mniej niż 15 tys. mieszkaÅ„ców. W tym roku w rankingu udziaÅ‚ wzięło aż 700 bibliotek. Oceniano miÄ™dzy innymi powierzchnie biblioteki i filii, Å›rednie zatrudnienie w placówce, ksiÄ™gozbiór, posiadane tytuÅ‚y prasowe, czy nowe książki. Punkty można byÅ‚o uzyskać również za procent dotacji podmiotowej dla biblioteki w budżecie gminy w 2012, pozyskane przez bibliotekÄ™ Å›rodki pozabudżetowe w 2011 roku. Istotna byÅ‚a też dostÄ™pność internetu dla czytelników, dziaÅ‚ajÄ…ce kóÅ‚ka czytelnicze w  placówce, a także udogodnienia dla niepeÅ‚nosprawnych i książki dla osób sÅ‚abowidzÄ…cych i niewidomych.  DopeÅ‚nieniem oceny byÅ‚y dane z GUS o liczbie czytelników w bibliotece na 1000 mieszkaÅ„ców oraz liczbie wypożyczonych książek przez jednego czytelnika w 2011 roku. W sumie w caÅ‚ym rankingu biblioteka mogÅ‚a uzyskać 335 pkt.

Więcej informacji o rankingu można znaleźć na stronie internetowej http://www.instytutksiazki.pl/