Drukuj Spotkanie dla młodziezy "Link do Przyszłości"

Link do przyszłości.

MÅ‚odzi. Internet. Kariera.

5 marca br. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w DÄ™bnie wzięła udziaÅ‚ w II edycji projektu pn. „Link do przyszÅ‚oÅ›ci. MÅ‚odzi. Internet. Kariera”. W ramach projektu odbyÅ‚o siÄ™spotkanie, w którym uczestniczyli uczniowie kl. III ZespoÅ‚u SzkóÅ‚ Ponadgimnazjalnych nr 1 im. J. SÅ‚owackiego w DÄ™bnie z Technikum Å»ywienia i UsÅ‚ug Gastronomicznych oraz Technikum Informatycznego.

Jest to ogólnopolski projekt wspierajÄ…cy mÅ‚odych ludzi z maÅ‚ych miejscowoÅ›ci w podejmowaniu Å›wiadomych wyborów zawodowych w sposób szeroki i nieszablonowy, uwzglÄ™dniajÄ…c rozwój spoÅ‚eczeÅ„stwa informacyjnego i gospodarki opartej na wiedzy. Projekt realizowany jest przez FundacjÄ™ Rozwoju SpoÅ‚eczeÅ„stwa Informacyjnego ze Å›rodków Microsoft, w ramach inicjatywy „YouthSpark” oraz Polsko-AmerykaÅ„skiej Fundacji WolnoÅ›ci. ZostaÅ‚ objÄ™ty patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki SpoÅ‚ecznej.

MÅ‚odzież czÄ™sto nie ma sprecyzowanych planów dotyczÄ…cych rozwoju kariery zawodowej. Celem spotkania w bibliotece byÅ‚o przybliżenie potencjalnych kierunków i możliwoÅ›ci rozwoju zawodowego.

Spotkanie poprowadziÅ‚ mÅ‚ody profesjonalista MikoÅ‚aj Komór – koordynator i coach projektów Unii Europejskiej w zakresie przedsiÄ™biorczoÅ›ci oraz aktywnoÅ›ci spoÅ‚ecznej i zawodowej, specjalista ds. wizerunku. ZaÅ‚ożyciel oraz przewodniczÄ…cy zarzÄ…du Stowarzyszenia Grupa Progress – instytucji szkoleniowej dziaÅ‚ajÄ…cej na rzecz budowy silnego, nowoczesnego spoÅ‚eczeÅ„stwa europejskiego, wydawca miesiÄ™cznika „Szczecin in Progress”.

Uczniowie  dowiedzieli siÄ™ jakie zawody bÄ™dÄ… w przyszÅ‚oÅ›ci cieszyć siÄ™ powodzeniem na rynku pracy, a na podanych przykÅ‚adach przez MikoÅ‚aja Komóra nauczyli siÄ™ jak można wykorzystać swoje pomysÅ‚y do zbudowania wÅ‚asnej firmy czy osiÄ…gniÄ™cia kariery zawodowej. Uczestnicy uzyskali cenne wskazówki dotyczÄ…ce wykorzystania wÅ‚asnych predyspozycji, wyboru odpowiedniej Å›cieżki edukacyjnej oraz pożądanych przez pracodawców umiejÄ™tnoÅ›ci,  które w przyszÅ‚oÅ›ci zagwarantujÄ… zdobycie wymarzonej pracy.

Na koniec zmierzyli siÄ™  w quizie, który pozwoliÅ‚ im zorientować siÄ™  w aktualnej sytuacji i trendach rynku pracy oraz nowych technologiach, a także zastanowić siÄ™ nad swojÄ… przyszÅ‚oÅ›ciÄ… zawodowÄ….

Spotkanie byÅ‚o cennym doÅ›wiadczeniem dla mÅ‚odych osób na drodze do wejÅ›cia na rynek pracy.

ZajÄ™cia przebiegaÅ‚y w miÅ‚ej atmosferze, a uczestniczÄ…ca mÅ‚odzież z uwagÄ… i zainteresowaniem, chÄ™tnie wÅ‚Ä…czaÅ‚a siÄ™ w dyskusjÄ™ i równie aktywnie braÅ‚a udziaÅ‚ w proponowanych zajÄ™ciach.

Za uczestnictwo w projekcie uczestnicy spotkania otrzymali dyplomy oraz nagrody.

Magdalena Kula

Anna Dolińczyk