Drukuj Spotkanie z byłymi mieszkańcami Dębna

Spotkanie z byłymi mieszkańcami Dębna

Nasze miasto w dn. 31 maja br. odwiedzili dawni mieszkaÅ„cy DÄ™bna. Te wizyty staÅ‚y siÄ™ już tradycyjne, zapoczÄ…tkowaÅ‚ je w 1996 r. ks. Roman Jachimowicz – regionalista, pasjonat DÄ™bna, autora  książek: „Neudamm - DÄ™bno, przeszÅ‚ość i teraźniejszość” oraz „DÄ™bno Tryptyk barw miasta”.  Spotkania odbywajÄ… siÄ™ zwykle w pierwszÄ… sobotÄ™ czerwca, tym razem nieco wczeÅ›niej.

Po raz drugi z grupÄ… dawnych mieszkaÅ„ców DÄ™bna wraz z organizatorem Eberhardem Kunstem przybyÅ‚a delegacja z zaprzyjaźnionego miasta Teltow z Niemiec. GrupÄ™ reprezentowaÅ‚ pastor Thomas Karzek z Parafii Ewangelickiej Å›w. Andrzeja. Przyjazne kontakty z mieszkaÅ„cami Teltow rozpoczęły siÄ™ od  przekazania zabytkowych dzwonów: koÅ›cielnego z 1669 roku i ratuszowego z 1794 roku w dn. 23 wrzeÅ›nia 2011 r. Oficjalne uroczystoÅ›ci powitania dzwonów odbyÅ‚y siÄ™ 2 czerwca 2012 r.

Jak zwykle nabożeÅ„stwo ekumeniczne zapoczÄ…tkowaÅ‚o spotkanie, tym razem w parafii pw. Å›w. Ap. Piotra i PawÅ‚a, które celebrowaÅ‚   ks. Roman Jachimowicz,  pastor Tomasz Karzek oraz ks. proboszcz Jacek Jaszewski. Z ramienia samorzÄ…du uczestniczyÅ‚ zastÄ™pca burmistrza DÄ™bna Wojciech CzepuÅ‚kowski. W nabożeÅ„stwie uczestniczyli także pracownicy  Biblioteki Publicznej MiG  oraz mieszkaÅ„cy DÄ™bna. Po wspólnej modlitwie chrzeÅ›cijan obu wyznaÅ„, czytaniu Pisma ÅšwiÄ™tego i Å›piewu, delegacje zÅ‚ożyÅ‚y wiÄ…zanki kwiatów przed kamieniem pamiÄ…tkowym przy ul. Parkowej oddajÄ…c hoÅ‚d zmarÅ‚ym mieszkaÅ„com DÄ™bna. NastÄ™pnie w imieniu dawnych mieszkaÅ„ców wystÄ…pienie wyrażajÄ…ce odczucia goÅ›ci miaÅ‚a Gisela Teufer.

ZwyczajowÄ… częściÄ… wizyty byÅ‚y odwiedziny w Bibliotece Publicznej MiG w DÄ™bnie, gdzie goÅ›cie z Niemiec mogli obejrzeć wystawÄ™ pocztówek przedwojennego DÄ™bna oraz zwiedzić dziaÅ‚ zbiorów regionalnych, w którym gromadzone sÄ… zbiory wzbogacane czÄ™sto darami od goÅ›ci z Niemiec, ostatnio zaÅ› cenne woluminy wraz z mapÄ… w j. niemieckim przekazaÅ‚a do zbiorów dr Alicja Puch, córka pierwszej po wojnie kierowniczki biblioteki nieżyjÄ…cej już Melanii Puch.

K.S.