Drukuj "Ku pokrzepieniu serc" - Narodowe Czytanie

„Ku pokrzepieniu serc” - Narodowe Czytanie

Biblioteka Publiczna MiG w DÄ™bnie im. A. Dobrowolskiego już po raz drugi wÅ‚Ä…czyÅ‚a siÄ™ w ogólnopolskÄ… akcjÄ™ „Narodowego Czytania” zainicjowanÄ… przez Prezydenta Rzeczypospolitej BronisÅ‚awa Komorowskiego.  Podstawowym celem tego przedsiÄ™wziÄ™cia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebÄ™ dbaÅ‚oÅ›ci o polszczyznÄ™ oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamoÅ›ci.

W ubiegÅ‚ym roku w ponad 700 miejscowoÅ›ciach w caÅ‚ej Polsce odbyÅ‚o siÄ™ wspólne czytanie dzieÅ‚ Aleksandra Fredry. W bieżącym roku już w ponad 1500 miejscowoÅ›ciach odbyÅ‚o siÄ™ natomiast wspólne czytanie lektury „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Ten przepojony duchem polskoÅ›ci i gÅ‚Ä™bokiego patriotyzmu cykl powieÅ›ci od dziesiÄ…tków lat ksztaÅ‚tuje historycznÄ… wyobraźniÄ™ Polaków.

Czytanie Trylogii rozpoczÄ…Å‚ w poÅ‚udnie 6 wrzeÅ›nia br. prezydent RP wraz z małżonkÄ… w Ogrodzie Saskim w Warszawie, para prezydencka przeczytaÅ‚a poczÄ…tkowe wersy „Potopu”. W dÄ™bnowskiej książnicy wspólne czytanie Trylogii H. Sienkiewicza odbyÅ‚o siÄ™ dokÅ‚adnie tego samego dnia co w caÅ‚ej Polsce. Spotkanie rozpoczęła Lucyna Rutkowska - zastÄ™pca dyrektora biblioteki, która powitaÅ‚a wszystkich goÅ›ci. NastÄ™pnie Grzegorz Kulbicki polonista z Niepublicznej SzkoÅ‚y Podstawowej w Barnówku zaprezentowaÅ‚ sylwetkÄ™ Henryka Sienkiewicza nawiÄ…zujÄ…c do postaci gÅ‚ównych bohaterów z ekranu popularnych seriali telewizyjnych.  Na wspólne czytanie Trylogii H. SieÅ„kiewicza przybyli czytelnicy, sympatycy, przyjaciele oraz mÅ‚odzież szkolna z Gimnazjum Publicznego wraz z nauczycielkÄ… WiolettÄ… RafaÅ‚owicz. W akcji Narodowego Czytania wzięły udziaÅ‚ znane osoby z naszej dÄ™bnowskiej spoÅ‚ecznoÅ›ci peÅ‚niÄ…ce na co dzieÅ„ różne funkcje spoÅ‚eczne i zawodowe. Czytanie rozpoczÄ…Å‚ Grzegorz Kulbicki czytajÄ…c fragment z powieÅ›ci „Ogniem i Mieczem”, nastÄ™pnie fragmenty z „Potopu” przeczytali: Beata Podkowa - nauczycielka z Gimnazjum Publicznego w DÄ™bnie, Wojciech CzepuÅ‚kowski - zastÄ™pca burmistrza DÄ™bna, Irena Borysewicz - prezes ZNP w DÄ™bnie, Aniela KoÅ‚odziej - rektor Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Helena SÅ‚ugocka - radna RM w DÄ™bnie. Po czym fragmenty z „Pana WoÅ‚odyjowskiego” przeczytali Krystyna Stankiewicz - kierowniczka OPS w DÄ™bnie oraz MaÅ‚gorzata Steblecka - pracownik dÄ™bnowskiej biblioteki.

,,Trylogia” H. Sienkiewicza odegraÅ‚a wielkÄ… rolÄ™ w ksztaÅ‚towaniu postaw Polaków - powiedziaÅ‚ BronisÅ‚aw Komorowski inicjujÄ…c Narodowe Czytanie. Po Mickiewiczu i Fredrze, przyszÅ‚a kolej na Sienkiewicza.  Prezydent BronisÅ‚aw Komorowski zapowiedziaÅ‚ już, że w przyszÅ‚ym roku bÄ™dzie czytana Lalka B. Prusa. Już dzisiaj serdecznie zapraszamy na wspólne czytanie do Biblioteki Publicznej MiG w DÄ™bnie.

Karolina Sielicka