Drukuj Nadanie imienia Melanii i Władysława Puchów

Nadanie imienia Melanii i WÅ‚adysÅ‚awa Puchów
DziaÅ‚owi Zbiorów Regionalnych
 BPMiG im. Antoniego Dobrowolskiego w DÄ™bnie

DziaÅ‚ Zbiorów Regionalnych w dniu 17 października br.  otrzymaÅ‚ imiona postaci Melanii i WÅ‚adysÅ‚awa Puchów. Wybór tych postaci jest w peÅ‚ni uzasadniony i nie wzbudza żadnych wÄ…tpliwoÅ›ci. Melania Puch zd. Mrozowska to inicjatorka, organizatorka i kierowniczka pierwszej w woj. szczeciÅ„skim Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w DÄ™bnie. Natomiast WÅ‚adysÅ‚aw Puch to nauczyciel dÄ™bnowskiego liceum w latach 1946-73, żoÅ‚nierz, organizator konkursów czytelniczych oraz kronikarz miasta DÄ™bna i powiatu chojeÅ„skiego (1945-80) i Powiatowej Biblioteki  (1946-54),

UroczystoÅ›ci nadania imienia rozpoczęły siÄ™ w sali ekspozycyjnej, w której zostaÅ‚a przygotowana wystawa poÅ›wiÄ™cona patronom. Po powitaniu licznie przybyÅ‚ych goÅ›ci przez dyr. JaninÄ™ Tylman, gÅ‚os zabraÅ‚a córka Melanii i WÅ‚adysÅ‚awa Puchów dr Alicja Puch, która we wspomnieniach krótko opowiedziaÅ‚a biografiÄ™ swoich rodziców.  SwojÄ… obecnoÅ›ciÄ… zaszczycili ten dzieÅ„: syn patronów - Zygmunt, bliska rodzina,  przyjaciele, lekarze, nauczyciele i absolwenci, grono pedagogiczne wspóÅ‚pracujÄ…ce przez lata z WÅ‚adysÅ‚awem Puchem, burmistrz DÄ™bna - Piotr Downar, WÅ‚adysÅ‚aw Chrostowski w latach 1979-1998 Wojewódzki Konserwator Zabytków w Gorzowie Wlkp., Gabriela Baczewska - Pazda z siostrÄ… – wnuczki Jana Baczewskiego byÅ‚ego burmistrza DÄ™bna oraz czytelnicy i sympatycy biblioteki. NiespodziankÄ… byÅ‚ wystÄ™p Krystyny Wojtaszek – Mierzejewskiej – absolwentki LO, która zagraÅ‚a ulubione utwory Melanii i  WÅ‚adysÅ‚awa Puchów. NastÄ™pnie uroczystoÅ›ci przeniosÅ‚y siÄ™ do czytelni, gdzie goÅ›cie obejrzeli prezentacjÄ™ multimedialnÄ…– wywiad dla radia z lat 80-tych przeprowadzony w gabinecie dyrektor biblioteki Janiny Tylman z udziaÅ‚em WÅ‚adysÅ‚awa Pucha oraz WÅ‚adysÅ‚awa Chrostowskiego, którego tematem byÅ‚a historia DÄ™bna oraz architektury miasta. WzruszajÄ…cÄ… zarazem sentymentalnÄ… częściÄ… uroczystoÅ›ci byÅ‚y wystÄ…pienia m. in. córki i syna Melanii, WÅ‚adysÅ‚awa Puchów oraz W. Chrostowskiego. KoÅ„cowÄ… częściÄ… uroczystoÅ›ci byÅ‚o zwiedzanie DziaÅ‚u Zbiorów Regionalnych i poczÄ™stunek.

Karolina Sielicka

DziaÅ‚ Zbiorów Regionalnych