• Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Dębnie
    im. Antoniego Dobrowolskiego
  • Biuletyn Informacji Publicznej
  • ZBC
Drukuj Narodowe Czytanie 2023

Serdecznie zapraszamy  wszystkich miłośników literatury pięknej, naszych czytelników i mieszkańców miasta na 12. Narodowe Czytanie 2023, które w Dębnie odbędzie się 3 września 2023 r. o godz. 16.00 na placu przy Willi, ul. Adama Mickiewicza 43.

 

W tym roku lekturą Narodowego Czytania jest powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. „…To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna  i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu…” – podkreślił w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Honorowym gościem w Dębnie będzie Pani Iwona Katarzyna Pawlak odtwórczyni roli Justyny Orzelskiej w filmie „Nad Niemnem”, która przeczyta wybrane fragmenty lektury. Towarzyszyć jej będzie Burmistrz Dębna Grzegorz Kulbicki, a całość wydarzenia uświetni występ dębnowskiego zespołu śpiewaczego „FloDeLis”.

 

Dla wszystkich uczestników przewidziany jest poczęstunek „na ludową nutę” i drobna niespodzianka.

Serdecznie zapraszamy.

Narodowe Czytanie 2023 objęte jest Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej.