Drukuj Wystawa ?Architektura i piękno. Dębnowskie kamienice w obiektywie fotograficznym?

Zapraszamy do obejrzenia wystawy pt. „Architektura i piÄ™kno. DÄ™bnowskie kamienice w obiektywie fotograficznym”.

Wystawa dostÄ™pna jest w filii nr 2 (willa)  Biblioteki Publicznej MiG w DÄ™bnie przy ulicy Mickiewicza 43 w terminie do 31.01.2024 r.

w dniach:

wtorek, czwartek 11:00-13:00

Å›roda – 15:00-17:00

Wystawa fotografii starych kamienic znajdujÄ…cych siÄ™ w naszym mieÅ›cie w nowym i starym ujÄ™ciu. Stare kamienice przetrwaÅ‚y okres II wojny Å›wiatowej, uniknęły zniszczenia przez wojsko wyzwalajÄ…ce nasze tereny.  Skazane na zagÅ‚adÄ™ w okresie PRL-u, pozbawione wÅ‚aÅ›cicieli, uniknęły wyburzeÅ„, choć zostaÅ‚y zdewastowane. WydawaÅ‚o siÄ™, że taki życiorys zagwarantuje im w wolnej Polsce i w demokratycznym mieÅ›cie szacunek, odrodzenie i ochronÄ™. Niestety tak siÄ™ nie staÅ‚o. Tylko nieliczne kamienice spotkaÅ‚a nagroda po latach cierpienia. WiÄ™kszość zostaÅ‚a odnowiona a wÅ‚aÅ›ciciele dbajÄ… o ich wyglÄ…d. Inne stojÄ… zmieniajÄ…c siÄ™ powoli w rudery, aby nagle zniknąć z krajobrazu... A sÄ… przecież cennÄ… pamiÄ…tkÄ… tamtej i obecnej historii naszej maÅ‚ej ojczyzny. Swym istnieniem dajÄ… Å›wiadectwo wspaniaÅ‚ej przeszÅ‚oÅ›ci i niezÅ‚omnoÅ›ci naszego miasta. W DÄ™bnie garstka piÄ™knych kamienic musi ocaleć! Na wybranych przykÅ‚adach przedstawimy losy tych budynków. Wystawa ma pokazać jak niewiele trzeba, aby stare znów byÅ‚o piÄ™kne i zdobiÅ‚o miasto.

Zorganizowana zostaÅ‚a w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa  pn. : Å»ywe dziedzictwo” .

W wystawie „Architektura i piÄ™kno.  DÄ™bnowskie kamienice w obiektywie fotograficznym” użyto:

zdjęć wykonanych przez fotografa Piotra Palucha,

tekstów i opisów do zdjęć w jÄ™zyku niemieckim w tÅ‚umaczeniu PawÅ‚a WoÅ‚Ä…cewicza.