Drukuj Dni Europy w Liepe

Dni Europy w Liepe

22 maja 2024 r. pracownicy Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w DÄ™bnie oraz filii nr 2 BPMiG w DÄ™bnie (Polsko – Niemieckie Transgraniczne Centrum Dziedzictwa Naturalnego i Kulturowego Regionu Doliny Åšrodkowej Odry) uczestniczyli w Dniach Europy w Liepe w Niemczech.  W wyjeździe wziÄ™li udziaÅ‚ także uczniowie SzkoÅ‚y Podstawowej nr 2 w DÄ™bnie wraz z opiekunami.

Organizatorem wydarzenia byÅ‚ partner gminy DÄ™bno - organizacja pożytku publicznego EJF gemeinnützige AG. Firma realizuje projekt pt. „Polsko - Niemieckie Transgraniczne Centrum Dziedzictwa Naturalnego i Kulturowego Regionu Doliny Åšrodkowej Odry”. W ramach zadania wykonano kapitalne remonty: po stronie niemieckiej w Landhof Liepe oraz po stronie polskiej w DÄ™bnie - zabytkowÄ… willÄ™ przy ulicy Mickiewicza 43, w którym mieÅ›ci siÄ™ obecnie Polsko – Niemieckie Transgraniczne Centrum Dziedzictwa Naturalnego i Kulturowego Regionu Doliny Åšrodkowej Odry. Projekt przewiduje spotkania polsko-niemieckie.

W obchodach Dni Europy w Landhof Liepe, które organizowany byÅ‚y po raz 21. uczestniczyÅ‚o ponad 600 dzieci i mÅ‚odzieży oraz seniorów z powiatów Barnim i Uckermark w Niemczech oraz z województwa zachodniopomorskiego w Polsce. W wydarzeniu wzięła udziaÅ‚ Beata BiaduÅ„ – Broda, zastÄ™pca burmistrza DÄ™bna.

Na scenie w Liepe zaprezentowali siÄ™ zespoÅ‚y z gminy DÄ™bno m.in. grupa taneczna „Mali Cychrowiacy”, zespóÅ‚ Big Band z DÄ™bnowskiego OÅ›rodka Kultury. W imprezie wziÄ™li udziaÅ‚ także rÄ™kodzielnicy z DÄ™bna: BogusÅ‚awa SÅ‚ugocka oraz Anatol Wierzchowski,  którzy prowadzili warsztaty rÄ™kodzielnicze dla uczestników.

Wydarzenie byÅ‚o doskonaÅ‚Ä… okazjÄ… do  integracji i nawiÄ…zywania przyjaźni polsko-niemieckiej. Mamy nadziejÄ™, że dziÄ™ki temu bÄ™dzie realizowana dalsza wspóÅ‚praca na rzecz spoÅ‚ecznoÅ›ci lokalnej po obu stronach.

BPMiG w DÄ™bnie