• Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Dębnie
    im. Antoniego Dobrowolskiego
  • Biuletyn Informacji Publicznej
  • ZBC
Drukuj Dni Europy w Liepe

Dni Europy w Liepe

22 maja 2024 r. pracownicy Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Dębnie oraz filii nr 2 BPMiG w Dębnie (Polsko – Niemieckie Transgraniczne Centrum Dziedzictwa Naturalnego i Kulturowego Regionu Doliny Środkowej Odry) uczestniczyli w Dniach Europy w Liepe w Niemczech.  W wyjeździe wzięli udział także uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Dębnie wraz z opiekunami.

Organizatorem wydarzenia był partner gminy Dębno - organizacja pożytku publicznego EJF gemeinnützige AG. Firma realizuje projekt pt. „Polsko - Niemieckie Transgraniczne Centrum Dziedzictwa Naturalnego i Kulturowego Regionu Doliny Środkowej Odry”. W ramach zadania wykonano kapitalne remonty: po stronie niemieckiej w Landhof Liepe oraz po stronie polskiej w Dębnie - zabytkową willę przy ulicy Mickiewicza 43, w którym mieści się obecnie Polsko – Niemieckie Transgraniczne Centrum Dziedzictwa Naturalnego i Kulturowego Regionu Doliny Środkowej Odry. Projekt przewiduje spotkania polsko-niemieckie.

W obchodach Dni Europy w Landhof Liepe, które organizowany były po raz 21. uczestniczyło ponad 600 dzieci i młodzieży oraz seniorów z powiatów Barnim i Uckermark w Niemczech oraz z województwa zachodniopomorskiego w Polsce. W wydarzeniu wzięła udział Beata Biaduń – Broda, zastępca burmistrza Dębna.

Na scenie w Liepe zaprezentowali się zespoły z gminy Dębno m.in. grupa taneczna „Mali Cychrowiacy”, zespół Big Band z Dębnowskiego Ośrodka Kultury. W imprezie wzięli udział także rękodzielnicy z Dębna: Bogusława Sługocka oraz Anatol Wierzchowski,  którzy prowadzili warsztaty rękodzielnicze dla uczestników.

Wydarzenie było doskonałą okazją do  integracji i nawiązywania przyjaźni polsko-niemieckiej. Mamy nadzieję, że dzięki temu będzie realizowana dalsza współpraca na rzecz społeczności lokalnej po obu stronach.

 

 BPMiG w Dębnie