• Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Dębnie
    im. Antoniego Dobrowolskiego
  • Biuletyn Informacji Publicznej
  • ZBC
Drukuj Narodowy Dzień Pamięci

Mieszkańcy Dębna uczcili pamięć polskich obywateli II Rzeczypospolitej Polskiej

Nie o zemstę chodzi, ale o pamięć wołają ofiary

30.06.2024 r. Stowarzyszenie Kresy Wschodnie Dziedzictwo i Pamięć oddział w Dębnie działające przy dębnowskiej bibliotece było organizatorem obchodów  Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczpospolitej Polskiej w latach 1939-1947.

Uroczystości rozpoczęły się msza świętą w parafii pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Dębnie w intencji pomordowanych Polaków na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej, w której uczestniczyli liczni mieszkańcy Dębna z burmistrzem Wojciechem Czepułkowskim, przewodniczącym RM Jackiem Mazurowskim oraz przedstawicielami lokalnych organizacji i stowarzyszeń, a także organizacji ze Szczecina, Barlinka, Sulęcina i innych miejscowości. Mszę św. koncelebrował proboszcz parafii p.w. św. Ap. Piotra i Pawła w Dębnie - ks. Robert Dmochowski, a homilię wygłosił ks. Kazimierz Chudzicki z Piły. Po mszy św. wszyscy udali się na Promenadę Pamięci, by złożyć kwiaty przy Głazie Pamięci poświęconym ofiarom ludobójstwa na Wołyniu.

Po zaśpiewaniu hymnu, modlitwie i Apelu Pamięci, Amelia Kożuszek (tegoroczna absolwentka szkoły podstawowej) odczytała przejmującą relację naocznego świadka "Krwawej Niedzieli" - (swojej rówieśniczki z Wołynia) po czym głos zabrał burmistrz Dębna Wojciech Czepułkowski, przewodniczący stowarzyszenia Kresy Wschodnie w Dębnie - Grzegorz Podwójny oraz wiceprezes Stowarzyszenia w Szczecinie - Bartłomiej Ilcewicz.

Inicjatorem obchodów w Dębnie jest pan Antoni Dąbrowski –mieszkaniec Dębna , były przewodniczący Stowarzyszenia Kresy Wschodnie Dziedzictwo i Pamięć oddział w Dębnie. Stowarzyszenie działa od 2017 roku.

„Nie o zemstę chodzi, ale o pamięć wołają ofiary”. To słowa, które powtarzają rodziny ofiar zbrodni ludobójstwa dokonywanych na Wołyniu.

K.S.