Drukuj Narodowy Dzień Pamięci

Mieszkańcy Dębna uczcili pamięć polskich obywateli II Rzeczypospolitej Polskiej

Nie o zemstę chodzi, ale o pamięć wołają ofiary

30.06.2024 r. Stowarzyszenie Kresy Wschodnie Dziedzictwo i Pamięć oddziaÅ‚ w DÄ™bnie dziaÅ‚ajÄ…ce przy dÄ™bnowskiej bibliotece byÅ‚o organizatorem obchodów  Narodowego Dnia PamiÄ™ci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraiÅ„skich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczpospolitej Polskiej w latach 1939-1947.

UroczystoÅ›ci rozpoczęły siÄ™ msza Å›wiÄ™tÄ… w parafii pw. Å›w. Ap. Piotra i PawÅ‚a w DÄ™bnie w intencji pomordowanych Polaków na WoÅ‚yniu i MaÅ‚opolsce Wschodniej, w której uczestniczyli liczni mieszkaÅ„cy DÄ™bna z burmistrzem Wojciechem CzepuÅ‚kowskim, przewodniczÄ…cym RM Jackiem Mazurowskim oraz przedstawicielami lokalnych organizacji i stowarzyszeÅ„, a także organizacji ze Szczecina, Barlinka, SulÄ™cina i innych miejscowoÅ›ci. MszÄ™ Å›w. koncelebrowaÅ‚ proboszcz parafii p.w. Å›w. Ap. Piotra i PawÅ‚a w DÄ™bnie - ks. Robert Dmochowski, a homiliÄ™ wygÅ‚osiÅ‚ ks. Kazimierz Chudzicki z PiÅ‚y. Po mszy Å›w. wszyscy udali siÄ™ na PromenadÄ™ PamiÄ™ci, by zÅ‚ożyć kwiaty przy GÅ‚azie PamiÄ™ci poÅ›wiÄ™conym ofiarom ludobójstwa na WoÅ‚yniu.

Po zaÅ›piewaniu hymnu, modlitwie i Apelu PamiÄ™ci, Amelia Kożuszek (tegoroczna absolwentka szkoÅ‚y podstawowej) odczytaÅ‚a przejmujÄ…cÄ… relacjÄ™ naocznego Å›wiadka "Krwawej Niedzieli" - (swojej rówieÅ›niczki z WoÅ‚ynia) po czym gÅ‚os zabraÅ‚ burmistrz DÄ™bna Wojciech CzepuÅ‚kowski, przewodniczÄ…cy stowarzyszenia Kresy Wschodnie w DÄ™bnie - Grzegorz Podwójny oraz wiceprezes Stowarzyszenia w Szczecinie - BartÅ‚omiej Ilcewicz.

Inicjatorem obchodów w DÄ™bnie jest pan Antoni DÄ…browski –mieszkaniec DÄ™bna , byÅ‚y przewodniczÄ…cy Stowarzyszenia Kresy Wschodnie Dziedzictwo i Pamięć oddziaÅ‚ w DÄ™bnie. Stowarzyszenie dziaÅ‚a od 2017 roku.

„Nie o zemstÄ™ chodzi, ale o pamięć woÅ‚ajÄ… ofiary”. To sÅ‚owa, które powtarzajÄ… rodziny ofiar zbrodni ludobójstwa dokonywanych na WoÅ‚yniu.

K.S.