Drukuj Wystawa ,,Juliusz Słowacki Między słowem a obrazem"

Wystawa „Juliusz SÅ‚owacki – MiÄ™dzy sÅ‚owem a obrazem” realizowany byÅ‚ w ramach programu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu „Sztuki Wizualne”.

• Jego celem byÅ‚o przedstawienie różnorodnych relacji obrazu ze sÅ‚owem i różnych rozwiÄ…zaÅ„ plastycznych w interpretacji utworów Juliusza SÅ‚owackiego, jednego z najwybitniejszych romantyków europejskich oraz popularyzacja ilustracji jako dzieÅ‚a sztuki i jej twórców.

• Autorami prezentowanych na wystawie ilustracji sÄ… wybitni artyÅ›ci, laureaci wielu nagród, przedstawiciele różnych prÄ…dów, kierunków, kilku pokoleÅ„, twórcy i kontynuatorzy znanej w Å›wiecie „polskiej szkoÅ‚y ilustracji” oraz mÅ‚odzi, wyróżniajÄ…cy siÄ™ graficy.

• Wystawa powstawaÅ‚a przez kilkanaÅ›cie lat, od 2007 r., kiedy to w zwiÄ…zku ze zbliżajÄ…cÄ… siÄ™ 200. rocznicÄ… urodzin i 160. rocznicÄ… Å›mierci Juliusza SÅ‚owackiego, jednÄ… z edycji ogólnopolskich plenerów ilustratorów organizowanych w Krasnobrodzie od 1984 r., z inicjatywy autora i kuratora projektu Marii Grażyny Szpyry, poÅ›wiÄ™cono twórczoÅ›ci poety.

• Kierownictwo artystyczne nad tym wydarzeniem objÄ…Å‚ znakomity artysta Janusz Stanny.

• W efekcie pleneru powstaÅ‚ zestaw ilustracji, który przez nastÄ™pne lata poszerzany byÅ‚ o dzieÅ‚a kolejnych, ważnych dla tej dziedziny sztuki twórców – w sumie na wystawie zgromadzono blisko 100 prac autorstwa 45 artystów

• My bÄ™dziemy prezentować 56 obrazów.

Zapraszamy serdecznie w godzinach od 8:00 - 16:00 od poniedziałku do piątku.