• Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Dębnie
Drukuj Narodowe Czytanie - Dębno 08 września 2024r.

W dniu 8 września 2024 roku plac przed filią nr 2 Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Dębnie, mieszczącej się przy ulicy Adama Mickiewicza, wypełnił się miłośnikami literatury i kultury, którzy wspólnie obchodzili tegoroczną edycję Narodowego Czytania. Wydarzenie, organizowane pod honorowym patronatem pary prezydenckiej, poświęcone było lekturze dramatu „Kordian” Juliusza Słowackiego.

W ramach uroczystości uczestnicy mieli okazję obejrzeć inscenizację teatralną wybranych fragmentów „Kordiana”. Młodzi, utalentowani aktorzy: Zuzanna Warunek (Laura), Maksymilian Kiełbasa (Kordian) oraz Nikodem Mazur (Grzegorz), z niezwykłym zaangażowaniem oddali emocje i dylematy bohaterów dramatu.

Oprawę muzyczną wydarzenia uświetnił występ dębnowskiego zespołu śpiewaczego „FloDeLis”, który zaprezentował pieśni powstańcze, a także utwór mający szansę stać się hymnem Dębna. Występ zespołu dodał uroczystości patriotycznego charakteru, podkreślając znaczenie literatury i muzyki w kształtowaniu tożsamości narodowej.

Po zakończeniu części artystycznej, dyrektor Biblioteki, Monika Piotrowska, podziękowała wszystkim osobom zaangażowanym w organizację tego wydarzenia, wyrażając wdzięczność za wspólne świętowanie narodowego dziedzictwa literackiego.

Następnie uczestnicy wydarzenia przeszli w rytmie poloneza do budynku filii nr 2, gdzie mieli możliwość obejrzenia dwóch wyjątkowych wystaw: „Między Słowem a obrazem” przygotowanej przez Krasnobrodzki Dom Kultury oraz „Juliusz Słowacki” udostępnionej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Katowicach. Wystawy te stanowiły cenną okazję do głębszego zapoznania się z dorobkiem Juliusza Słowackiego.

Na zakończenie, na wszystkich uczestników czekał poczęstunek przygotowany przez Państwa Anetę i Stanisława Dobropolskich. Starannie dobrane przekąski, serwowane w miłej atmosferze, dopełniły kulturalnej uczty.

Serdeczne podziękowania składamy wszystkim uczestnikom oraz osobom zaangażowanym w organizację tego wyjątkowego wydarzenia. Narodowe Czytanie w Dębnie pokazało, jak ważne jest pielęgnowanie naszego literackiego dziedzictwa, a wspólna celebracja wzmocniła więzi lokalnej społeczności. Zachęcamy do udziału w kolejnych wydarzeniach organizowanych przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Dębnie.

Fot. Patrycja Łucyk